Mišmaš

22. 6. 2016

SVOBODA

Velkou výhodou situace, kdy jste vlastním pánem a nepracujete v žádné firmě je, že se nemusíte ohlížet na to, co řeknete, případně napíšete. Že nemusíte sledovat korporátní zájmy a firemní zvyklosti a můžete udělat přesně to, co si přejete. Odpadá frustrace dusícího se vzteku, odpadá únava z nevyřčeného, jste svobodní. A možná právě proto, že jsem těm politik měla za sedmnáct let v nadnárodním prostředí a sedm let v nejvyšších funkcích tolik, oceňuji, že už se nemusím přetvařovat. 

Často se mě zákazníci ptají, jak mi obchod jde. Jde. Není to žádný super byznys, ale je to malá a zatím prosperující firma. Firma, pro níž vize není jen cár papíru, pro níž klientská orientace znamená denní zákon, kde najdete dobrou náladu, radu a povzbuzení. Přesto často uvažuji, jak se tím velkým byznysem stát a pokaždé, když mi myšlenky ujedou nahlas, se mi dostává odpovědi, že pak už popsaná atmosféra zmizí. Pak se vytratí hodnoty, pro které nás zákazníci vyhledávají. Jenže...

Čeští klienti očekávají maximální míru flexibility ze strany obchodníka. Očekávají nadstandardní přístup, služby téměř za hranicí existenčních možností a paletu jen kladných morálních hodnot ve Vašem přístupu. Čekají maximální a chtějí to koupit se slevou. Sami však, velmi často, stejný morální kredit nenabízí. Chovají se vypočítavě, zkouší různé obezličky, tváří se mírumilovně, ale v očích vidíte kalkul, se kterým se Vás snaží doběhnout. Zneužívají Vaší ochoty vyjít vstříc a prodat kolikrát pod cenou pro jejich uspokojení. Jezdí k nám, aby se zorientovali, Maclaren si osahali, během hodinových návštěv dostali cenné poradenství o různých typech kočárků, o druzích vozítek značky Maclaren apod., aby nakonec zavítali k maloobchodníkovi a koupili si zboží nové. Bez předchozího zrušení rezervace a po mnoha emailech, jimiž nás ujišťují o nákupu u nás, které po nich ani nikdo nežádá. 

Možná, že z nás bude e-shop. Odosobnělý, rychlý, těžce výdělečný. Ale s menší mírou starostí kolem nespolehlivých klientů, s větší volností pohybu a bez nutnosti být stále k dispozici. S jasně danými pravidly. A Vy, kterým by to vadilo, poděkujte těm, kteří se neumějí slušně chovat. 

Zpět